Şelpe

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

-A A +A

Talip Özkan Kimdir?

2 Ağustos 1939 yılında Denizli Acıpayam’da doğan Özkan, bağlama çalmaya küçük yaşlarda başladı. ılk ve orta öğrenimini Acıpayam’da lise öğrenimini ise Denizli’de tamamladı. Türk halk müziğinin önemli simalarından olan Muzaffer Sarısözen, ile lise yıllarında Acıpayam’da tanıştı. Sarısözen, genç Talip Özkan’ın bağlamadaki icra tekniğini ve performansını göz önünde bulundurarak radyo emisyonlarına çağırdı. 1957-1958 öğretim yılında Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Fransız Filoloji Bölümü’nü kazandı.

Arif Sağ Kimdir?

İlk plağı olan "Gafil Gezme Şaşkın Bir Gün Ölürsün'ü 1964 yılında doldurdu. 45'lik plak dönemi olarak bilinen ve yaklaşık 20 yıl devam eden bu süreçte 45'in üzerinde plak, 200'ün üzerinde beste yaptı. Çeşitli sanatçılara bağlamasıyla eşlik etti ve bestelerini de pek çok sanatçı okudu.

Erol Parlak Kimdir?

Erol Parlak

Erol Parlak, 1964 yılında Ağrı’ da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ankara’da tamamladı. 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarına girdi. Lisans öğrenimini tamamladıktan sonra aynı kurumda dört yıl süreyle öğretim görevlisi olarak çalıştı. İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1987 yılında başladığı yüksek lisans eğitimini 1990’da “Bozlaklar” konulu tezi ile tamamladı. 1988’de TRT İstanbul Radyosuna sınavla “Yetişmiş Sanatçı” olarak girdi. On yıl çalıştığı kurumdan 1998 yılında ayrıldı.

Erdal Erzincan Kimdir?

1971 yılında Erzurum'da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren yaşadığı bölgenin folklorunu gözlemlemeye başladı ve bağlama ile de o yaşlarda tanıştı.

1985 yılında Arif Sağ Müzik Kursu'nda dersler almaya başladı

1989 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümüne girdi ve aynı süreçte; "Tezenesiz Bağlama Çalma Tekniği (Şelpe)" ile ilgili araştırmalar yaptı.

Sayfalar

Rastgele Parça

Geceler yarim oldu
Anam anam garibem
Ağlamak karım oldu
Her dertten yıkılmazdım
Anam anam garibem
Sebebim zalim oldu
Sebebim zalim oldu

Bayram gelmiş neyime
Anam anam garibem
Kan damlar yüreğime
Anam anam garibem

Ellerin yari gelmiş
Anam anam garibem
Gülmek benim neyime
Anam anam garibem