Talip Özkan Kimdir?

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

2 Ağustos 1939 yılında Denizli Acıpayam’da doğan Özkan, bağlama çalmaya küçük yaşlarda başladı. ılk ve orta öğrenimini Acıpayam’da lise öğrenimini ise Denizli’de tamamladı. Türk halk müziğinin önemli simalarından olan Muzaffer Sarısözen, ile lise yıllarında Acıpayam’da tanıştı. Sarısözen, genç Talip Özkan’ın bağlamadaki icra tekniğini ve performansını göz önünde bulundurarak radyo emisyonlarına çağırdı. 1957-1958 öğretim yılında Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Fransız Filoloji Bölümü’nü kazandı. Özkan yüksek öğrenim için Ankara’ya geldiğinde Ankara Radyosu’nun halk müziği programlarına katılmaya başladı. 1957 yılında Ankara Radyosu “Yurttan Sesler” korosuna giren sanatçı, bu tarihten itibaren sırasıyla Ankara, ıstanbul ve ızmir’de Türkiye Radyo Televizyon Kurumu bünyesinde korist, solist, öğretim görevlisi, koro yönetmeni ve derleyicisi olarak 20 yıla yakın hizmet verdi.

1977 yılında TRT’den ayrılan ve Paris’e yerleşen sanatçı, Paris Konservatuvarı’nda solfej profesörü olarak çalıştı. 8. Paris Üniversitesi Müzikoloji Fakültesi Etnomüzikoloji Doktorası’nı tamamlayan sanatçı, çeşitli üniversitelerde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. Fransa’ya yerleştiği ilk yıllarda Radio Francein Occora Koleksiyonu için bir plak kaydı yapan sanatçı, ayrıca ırlanda, Amerika ve Yunanistan’da çok sayıda plak doldurdu. Fransa’da saz ile açıklamalı konserler veren Talip Özkan, bu konser dizilerini Almanya, Avusturya, Belçika, Cezayir, Fas, Finlandiya, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Tunus ve Yunanistan gibi ülkelerde de sürdürdü. Geleneksel Türk çalgılarından olan bağlamayı çeşitli yönleri ile dünyanın çeşitli ülkelerinde sanatseverlere ve müzikologlara tanıtmasının yanında; Talip Özkan, Avrupa’da yaşayan Türk ailelerinden yüzlerce ezgi derledi.

Türk halk müziği camiasında kendisine has bir yorum tekniğine sahip olan Özkan, Ege Bölgesi melodilerini otantik hâlleriyle yorumlayabilen nerdeyse tek sanatçımızdır. Kaval, zurna, sipsi, Karadeniz kemençesi gibi geleneksel Türk çalgılarındaki icra tekniklerini bağlamaya adapte etmeye yönelik araştırmaları ile büyük takdir toplayan Talip Özkan, kendine özgü üslup ve olağanüstü icrasıyla bağlamada önemli ekollerden biri olmuştur.

Müziğimize yaptığı katkıları saymakla bitiremeyeceğimiz sanatçı 27 Mayıs 2010 tarihinde İzmir'de yaşama veda etmiştir.

Kaynak: Güzel Sanatlar Lisesi, 10.Sınıf Bağlama Eğitimi Ders Kitabı

Rastgele Parça

Bahçalarda Barım Var
Bir Heyva Bir Narım Var
Galem Gaş Gara Gözlü
Hoş Bahışlı Yarim Var
Beri Gel Gara Göz

Gel Gel Gara Göz
Bu Bağrımda Yare Göz
Derdime Sen Çare Göz
Beri Gel Gara Göz

Yandırdı Güneş Meni
Gün O Günde Daş Meni
Meni Gözlerin Yahyı
Yandırmaz Ataş Meni
Beri Gel Gara Göz

Gel Gel Gara Göz
Bu Bağrımda Yare Göz
Derdime Sen Çare Göz
Beri Gel Gara Göz

Gözün Kesme Gözümden
Mekatımla Sözümden
Yar Yadından Oynaşır
Ahlım Getti Özümden
Beri Gel Gara Göz

Gel Gel Gara Göz
Bu Bağrımda Yare Göz
Derdime Sen Çare Göz
Beri Gel Gara Göz