Erkan Oğur Kimdir?

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

1954 yılında Ankara'da doğdu. Aslen Elazığlı olan Oğur, Gülten Hanım ile cerrah Mustafa Bey’in ikinci oğullarıdır. Erkan Oğur, ilk olarak bağlama ve keman çalmayı öğrendi. Müzikle ilgilenmeye, çocukluğunun geçtiği Elazığ’da başladı. Keman ve bağlama öğrenmeye de o yıllarda yöneldi. Liseyi Ankara’da tamamladıktan sonra özellikle babasının isteği üzerine fizik-kimya öğrenimi görmek için Almanya’ya gitti.

1973 yılında gitar öğrenmeye başlayan Oğur, Doğu müziğindeki sesleri de kullanabilme gereksiniminden dolayı perdesiz gitarı yaparak dünya müziğine kazandırdı.

1980 yılında Türkiye’ye dönerek İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarına girdi. Eğitimini burada tamamlayan Erkan Oğur, askerlik dönüşü konservatuvarda ud dersleri verdi.

1989’da Amerika’ya giderek birçok sanatçıyla ağırlıkla Blues olmak üzere çalışmalar yaparak perdesiz gitarın Batı müziğine girmesini sağladı. Çalgı yapımı konusunda gerçekleştirdiği araştırma ve çalışmaların sonucunda geliştirdiği yeni çalgılarla müzik dünyamıza önemli katkılar sunmaktadır. Müzikteki arayışlarının yanında, çalgılardaki geliştirme çalışmalarını ükemizin önde gelen bağlama yapımcılarından Kemal Eroğlu ile birlikte sürdürmektedir.

Farklı tarzlarda müzik yapan, sayısız sanatçıya gitarı ve kopuzu ile eşlik eden Erkan Oğur, “Yazı Tura, Fuad, Anadolu Beşik, Hiç, Gülün Kokusu Vardı, Eşkıya, Bir Ömürlük Misafir, Fretless (Fuer und Eis-Cd), Sis, Perdesiz Gitarla Arayışlar” isimli albüm çalışmaları yapmıştır. Ulusal ve uluslararası sayısız konser veren sanatçı, Fahir Atakoğlu, İsmail Hakkı Demircioğlu ve Okan Murat Öztürk gibi birçok sanatçıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Kopuzu ile halk müziği ve bağlamaya farklı bir duyuş getiren sanatçı, birçok genç müzisyeni etkilemiş ve kopuz çalım tarzı ile önemli bir ekol olmuştur. Arı ve incelikli sanatı, kopuz çalımındaki ustalığı, müziğimize kazandırdığı nitelikli üslupla haklı bir saygınlığa kavuşmuştur.

Sayısız konser, eşlik ettiği albüm kayıtları ve 9 albümü bulunan Erkan Oğur, Türkiye’de geç tanınsa da müzik dünyasına hediye ettiği perdesiz gitar (Oğur) ile uluslararası alanda tanınan bir sanatçı oldu.

Kendisini: “Ben Erkan Oğur namı ile bu cisimde sadece bir müzik severim, ihtiyacım olduğu için perdesiz gitar çalarım, müzik düşünürüm, köklerime yaklaşabilmek için de üç telli dede sazı (balta, tambur, kopuz) ile çalar söyleşirim… Sesleri ve ilişkilerini duymaya çalışırım… Gitarım normal; E A D G B E, üç telli sazım da çoğunlukla; orta tel A, üst tel C, alt tel D düzenindedir. Yani kısacası benim için müziği sever, seslere kıymet verir, nesli tükenir… deseniz de yeterlidir.” diye anlatan sanatçı müzik çalışmalarına ve genç müzik meraklılarına verdiği eğitimlerine devam etmektedir.

Mütevazi kişiliği, sanatındaki derinliği ve müzikal dehasıyla Erkan Oğur, genç kuşaklar tarafından örnek alınacak önemli sanatçılarımızdan biridir.


Kaynak: 2013-2014 Güzel Sanatlar ve Spor Okulu 12.Sınıf Bağlama Ders Kitabı

Rastgele Parça

Ellerin buz
Yüzün soğuk
Sesin boğuk
Rengin kaçmış
Karmı yağdı sokaklara
Üşüdünmü ah üsküdar
Sen de mi sahipsiz yorgun
Boynu bükük kaldın söyle
Ben kaçarım kuralsızca
Sen yanarsın ah üsküdar

Üsküdar üsküdar üsküdar yanıyor
Üsküdar yanıyor
Üsküdar yanıyor ben aranıyorum
Meydanlarda gümbür gümbür
Kalvgalar döner gülüm
Olmuşum üç beş puştun katili
Radyolar beni söyler
Gazetelerde adım var
Parkamın derdinde üç beş piç

Öldür öldür öldür öldür hergün senin derdindeyim
Yüreğinden sök at beni hergün seni düşünmekteyim

Ne olur bir sabahta silahsız süngüsüz uyansak
Uzansak yağmurlara baharları ıslatsak
Takılmasa peşimize adımlar
Sıradan insanlar olsak

Tastaki su
Gökteki kuş
Paylayan mermi
Gülen kız
Hepsi yalanmış
Yalan üsküdar

Yar hayal meyal aklımda
Yollar uzun
Gelmez diyorlar
Ciğerlerim paramparca
Vakit tamam
Tamam üsküda